איך מתכננים חופשה משפחתית?

חופשת הפסח הגיעה והפעם הגענו אליה מוכנים: הזמנו מראש צימר מעולה בגליל (ולא חיכינו לרגע האחרון בו הצימרים היחידים שנשארים יותר דומים למחסן-ציוד עם נוף לכביש המהיר)בנוסף, תכננו מראש מגוון פעילויות ואפילו בחרנו חורשה מהממת לפיקניק משפחתי בדרך צפונה – ממש כמו שהבנות אוהבות. אלא שרבע שעה אחרי שיצאנו לחופשה המושלמת- התברר שתכננו הכל חוץ מאת מזג האוויר: המבול כנראה לא שמע שאביב הגיע- פסח בא, וככה מצאנו את עצמנו עוצרים להתרעננות במרכז קניות מסחרי, כשאת האוויר הנקי של החורשה מחליפים אורות ניאון של קומת המזון המהיר, שם אכלנו ארוחת צהריים ששילמנו עליה מחיר יקר, לא רק בקופות, אלא גם בהמשך הדרך כשהקטנה הקיאה באוטו.
אז איך מתכננים חופשה משפחתית או יותר נכון- איך מתמודדים כמשפחה עם הבלתי מתוכנן, בחופשה ובכלל?
גם לכך ניתן להיעזר במודל פעימה:
פרופורציה-גם אם התוכנית המקורית לא יצאה לפועל, צריך לזכור שהחלק המרכזי שלה זה הבילוי המשפחתי. כך שלא משנה אם נעביר את הזמן יחד בטבע או בג׳ימבורי, תמיד אפשר יהיה ליהנות מהחוויה המשותפת או לפחות להפוך אותה לזיכרון משפחתי מגבש.
עקביות- הכי חשוב, עם כל השינויים וההפתעות הלא מתוכננות, לשמור על מצב רוח ואווירה חיובית ככל האפשר, זה יעשה את כל ההבדל: הילדים שלנו מחקים אותנו ואת ההתנהגות שלנו, אם נשדר שהם בחוויה כייפית- היא תהיה כזו, ולהפך…
ישום- להיעזר ביצירתיות כדי למצוא פתרונות חיוביים למצבים שליליים: למשל אצלנו במקום בריכה ( שהילדות ממש חיכו לה) מילאנו במים את הג׳קוזי בצימר והבנות שחו בו והיו מאושרות כאילו שמדובר בבריכה אולימפית. על הדרך, הבנות למדו לא רק לצלול- אלא גם מהי גמישות:-)
מידע- להתאים את השינויים לבני המשפחה: אם הילדים שלי לא אוהבים אתגרים וגובה- אני לא אקח אותם לפארק חבלים למרות שזה המקום הכי קרוב (וחמים…) שהיה בדרך, ואם הם לא סובלים אוכל איטלקי אני לא אעצור בפיצרייה – למרות שזו המסעדה הראשונה באיזור. השתמשו במידע שברשותכם כדי לבחור את הפשרות שלכם.
התבוננות- משוב עצמי ומשפחתי: איך היה ומה אפשר לשפר יחד לפעם הבאה, איך כל אחד התנהג, וגם- משחק קטן שאנחנו אוהבים לשחק עם הילדות בסוף היום: כל אחד מבני המשפחה מתאר מה היה לו הכי כיף היום ומה הכי לא. כך גם אפשר ללמוד אחד על השני , וגם – לא פחות חשוב- לפרוק יחד את החוויות החיוביות והשליליות ב׳טקס׳ משפחתי משותף.
והכי חשוב- גם כשקשה, כשהילדים רבים, וכשאתם כבר מותשים- נסו ליהנות מהביחד: זכרו שכל רגע עם הילדים לא חוזר לעולם, לכן עדיף שזה יהיה רגע של הנאה !

גלילה למעלה